A baloldali jogászok újra elővették korábbi ötletüket, miszerint a jelenlegi Alaptörvényt kétharmados parlamenti többség hiányában is lecserélnék – írta meg a Magyar Nemzet.
Fleck Zoltán baloldali jogtudós a Klubrádiónak adott interjújában arról beszélt, hogy az ellenzéknek már a választás előtt egyértelművé kell tennie a választók számára:
az Alaptörvény lecserélése célként szerepel a programjukban.
Szerinte ha a választók ebbe beleegyeznek, akkor a szavazatarány kevésbé számít, akár kétharmad híján is legitim lehet az alkotmányozási folyamat.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter is, aki a Magyar Narancsnak adott interjújában úgy vélte, hogy az alaptörvény „bűnben fogant” és nem tekinthető valódi alkotmánynak. Szerinte számos rendelkezését „nagyon gyorsan mellőzni” kellene,
és nem szükséges hozzá kétharmados parlamenti többség.
A Magyar Nemzet emlékeztet: Fleck Zoltán már a 2022-es választások előtt is szerepet vállalt Márki-Zay Péter stábjában, és akkor is részletesen beszélt arról, hogy miként képzelik el az alkotmányozási folyamatot. Úgy véli, hogy a választási győzelem egyfajta politikai felhatalmazást adhat a radikális közjogi átalakításokra. A legfőbb ügyész vagy az alkotmánybírák elmozdítását például „sebészi pontosságú beavatkozással” tartja megoldhatónak.
Fleck korábban úgy fogalmazott, hogy egy ellenzéki győzelem esetén
időlegesen le kell mondani a jogállam tiszta érvényesüléséről,
ami szerinte más rendszerváltásoknál is előfordult. Bárándy Péter is azon a véleményen volt, hogy a jogrendszer átalakításához nincs szükség kétharmados többségre, és az uniós joggal sem kerülne szembe a változtatás.
A Magyar Nemzet szerint a hazai elképzelésekhez inspirációt is találtak: Fleck 2024-ben a Klikk TV-ben
pozitív példaként említette a Tusk-kormány lengyelországi tevékenységét, ahol szerinte a demokratikus jogállam helyreállítása zajlik.
A magyar kormánykritikus értelmezésekkel szemben ugyanakkor sokak szerint Lengyelországban politikai leszámolás zajlik a korábbi jobboldali hatalommal szemben.
A Magyar Nemzet megjegyzi: figyelemre méltó párhuzam, hogy Magyar Péter is hasonlóan beszélt a kétharmaddal „bebetonozott” intézményvezetők menesztéséről, amikor a Tisza Párt politikai erőként megjelent.
Érdekesség, hogy ekkoriban ügyvédjeként Bárándy Péter is feltűnt mellette.
Nyitókép: Hatlaczki Balázs/PS